Tűzvédelmi gyakorlatok forgatókönyvének megtervezése, levezénylése

Tűz vagy más veszélyhelyzet indokolhatja az épületekben, szabadtereken tartózkodó személyek kiürítését az adott térből. A kiürítésnél célszerű, ha az a leggyorsabban történik és a lehető legkevesebb kárral jár. A kiürítési gyakorlatok nagyban hozzájárulhatnak a résztvevők felkészítéséhez, ahhoz, hogy valós veszélyhelyzetben az épület, épületrész vagy szabadtér elhagyását a lehető leggyorsabban lehessen végrehajtani.A kiürítési gyakorlatok így a felkészítés hatékony eszközei lehetnek. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, szükség van a gyakorlatok megfelelő tervezésére, kellő szervezésére és hatékony lebonyolítására.

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló módosított 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet szerinti életvédelmi célokhoz tartozik a veszélyeztetett személyek menekülésének és mentésének biztosítása.

Ezen cél megvalósításához járulhat hozzá az épületben tartózkodók menekülésének rendszeres gyakoroltatása.

Tűzvédelmi szabályzat készítése a gazdálkodó tevékenységet folytató magánszemélyeknek és jogi személyeknek kötelező a tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény 19. §-a szerint.

Az erre kötelezettek a tűzvédelmi szabályzat készítéséről szóló 30/1996. (XII. 6.) BM rendelet 4. §-a szerint az általuk üzemeltetett épületre, épületrészre és szabadtérre a tűzvédelmi szabályzat mellékleteként tűzriadó tervet kell készítsenek.

A 30/1996. (XII. 6.) BM rendelet 4. § (2) szerint:„A Tűzriadó Tervnek tartalmaznia kell […] az épület, szabadtér elhagyásának módját; […] a tűz esetén a munkavállalók szükséges tennivalóit”ezt példálózó felsorolás követi.

A 4. § (4) bekezdése szerint „A Tűzriadó Tervben foglaltak végrehajtását szükség szerint, de legalább évente az érintettekkel gyakoroltatni … kell.” A tűzriadó tervben foglaltak végrehajtását kell gyakoroltatni, és a tűzriadó tervnek része az épület, szabadtér elhagyásának módja és a munkavállalók tennivalói. A munkavállalók egyik tennivalója a menekülés. Ezek alapján értelmezhető úgy, hogy gyakoroltatni kell az épület elhagyásának módját és a menekülést (mint tennivalót). Célravezető a tűzriadó tervek gyakoroltatásakor a kiürítési gyakorlatot (tehát az épület tűzesetszerű kiürítését) is végrehajtani.